Katecheza 36 – Temat: Błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę.

Na początku dla przypomnienia sobie o czym mówiliśmy sobie na ostatniej katechezie wykonaj ćwiczenie str. 91 – ułóż brakujący tekst z rozsypanki wyrazowej.

W Wielki Piątek Pan Jezus umarł na krzyżu. Umarł z miłości do mnie, do wszystkich ludzi.

Po Wielkim Piątku następuje Wielka Sobota. Zgodnie z tradycją w tym dniu święcimy pokarmy, którymi później dzielimy się podczas śniadania w Niedzielę Zmartwychwstania, składając sobie życzenia.

W Wielką Sobotę święcimy:

- jajko – symbol nowego życia i zwycięstwa nad śmiercią

- chleb – przypomina o nakarmieniu głodnego ludu, słuchającego słów Jezusa na pustkowiu, niezbędny do życia, symbol ciała Pana Jezusa

- wędlina – pamiątka Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Jezus spożywał z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy

- sól – ma nas chronić od zepsucia, symbolizuje oczyszczenie i prawdę

- chrzan, pieprz – symbol gorzkich ziół, z którymi Żydzi spożywali baranka w noc paschalną

- baranek przypomina o nocy paschalnej, podczas której Bóg ulitował się nad narodem wybranym, i o posiłku, który każda rodzina spożywała.

W tym miejscu, dla przypomnienia wydarzeń z tym związanych z Starego Testamentu, można obejrzeć film Wyjście z Egiptu Noc Baranka - https://www.youtube.com/watch?v=fKqFp-xi0_4

Teraz na str. 91 pokoloruj koszyczek i dorysuj pokarmy, które zanosimy do błogosławieństwa w Wielką Sobotę. A następnie na str. 92 przyporządkuj odpowiednie naklejki podanym wyjaśnieniom. Naklejki znajdziesz na końcu podręcznika.

2021-01-22 14:29