Katecheza 35 – Temat: Bóg uzdrawia w sakramentach

Gdy jesteśmy chorzy idziemy do lekarza. Mamy lekarzy o różnych specjalnościach. Np. gdy boli nas ząb idziemy do dentysty, gdy boli nas gardło albo ucho idziemy do laryngologa, gdy boli nas oko albo słabo widzimy idziemy do okulisty itd.

Pan Jezus jest również lekarzem, nie tylko naszych ciał, ale także naszych dusz. On dokonuje naszego uzdrowienia w sakramentach. Szczególnie w sakramencie pokuty i pojednania oraz w sakramencie namaszczenia chorych.

Sakrament pokuty i pojednania – sakrament ten nazywamy także sakramentem pojednania, przebaczenia, nawrócenia lub spowiedzi. Błądzimy, gubimy się, grzeszymy, jednak Bóg zawsze oczekuje na nas z wielką miłością. Zawsze nas przyjmuje, gdy wracamy, i przebacza nam grzechy. Człowiek uzyskuje przebaczenie grzechów, gdy się nawróci, a kapłan w imię Boże wypowie nad nim formułę rozgrzeszenia. Warunkami każdej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź i zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu (Por. Youcat 225-232)

Sakrament namaszczenia chorych – ten sakrament może przyjąć każdy wierzący człowiek, w różnym wieku, którego zdrowie znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie. Namaszczenie chorych można przyjmować wielokrotnie. Udziela się go poprzez namaszczenie świętym olejem czoła i rąk, czemu towarzyszą odpowiednie modlitwy. Namaszczenie chorych obdarza człowieka pociechą, pokojem i siłą oraz ściśle jednoczy z Chrystusem (Por. Youcat 245-246).

Teraz wykonamy sobie ćwiczenie w podręczniku na str. 106 – uzupełnimy tekst wyrazami z ramki.

Sakrament pokuty i pojednania

Dziś Anioł – nie ukrywam – ku mojej radości

Zaproponował podróż z grzechu do wolności

I wrota mego serca przed Panem otwieram.

Lecz nim przystąpię szczerze do konfesjonału,

Rozważam moje grzechy dokładnie, pomału.

Jezus poprzez kapłana daje Ci rozgrzeszenie.

Zmazuje wszystkie twe grzechy, każde przewinienie.

Nogi same mnie niosą przed stopnie ołtarza.

Serce rwie się do Boga. Jak echo powtarza

Słowa pełne miłości, pełne uwielbienia

Za cud świętej spowiedzi – łaskę przebaczenia.

Sakrament namaszczenia chorych

Moja kochana babcia była poważnie chora.

Poprosiłem Anioła, aby coś poradził,

A on na to spokojnie, bym księdza sprowadził,

Który udzieli babci sakramentu chorych.

Gdy przyszedł ksiądz do babci wraz z Panem Jezusem,

Mama nakryła stolik bielutkim obrusem,

Na którym stał krzyż, świeca i woda święcona.

Kapłan poświęcił pokój i z wielkim skupieniem

Wspólnie z nami modlił się o babci uzdrowienie.

Położył swoje ręce na babuni skroniach,

A potem ją namaścił na czole i dłoniach.

Pan Bóg widząc ludzką niemoc, daje nam lekarstwo, którym są sakramenty pokuty i pojednania oraz namaszczenie chorych. Kościół nazywa je sakramentami uzdrowienia. W sakramencie pokuty i pojednania Bóg – Lekarz uzdrawia duszę człowieka z grzechów, natomiast w sakramencie namaszczenia chorych dodaje sił do przezwyciężenia bólu i cierpienia.

Jako pracę domową wykonaj ćwiczenie na str. 105 – podpisz rysunki, a także ćwiczenie na str. 107 – narysuj symbole sakramentów uzdrowienia (np. przy sakramencie chorych może to być łózko z chorą osobą, a przy sakramencie pokuty i pojednania – konfesjonał z fioletową stułą – podobnie jak to masz na str. 105).

Naucz się 5 warunków dobrej spowiedzi.

2021-01-22 15:08