Katecheza 36 – Temat: Sakramenty w służbie komunii

Na początku wykonamy ćwiczenie w podręczniku na str. 109 – z umieszczonych na rysunkach sylab ułóż nazwy sakramentów (sakrament święceń, małżeństwo) i wpisz je pod odpowiednie zdjęcia na str. 108.

Sakrament święceń (kapłaństwo) i małżeństwo to sakramenty służące komunii, czyli wspólnocie wiernych. Udzielają one szczególnego posłania w Kościele i służą budowaniu Ludu Bożego.

MAŁŻEŃSTWO

Twórcą małżeństwa jest sam Bóg. Powołanie do małżeństwa jest wpisane w naturę mężczyzny i kobiety, którzy wyszli z ręki Stwórcy. Bóg, który stworzył człowieka z miłości, powołał go także do miłości, która jest podstawowym i wrodzonym powołaniem każdej istoty ludzkiej. Mężczyzna i kobieta, zawierając sakramentalny związek małżeński, przyrzekają sobie miłość i wierność. Wspólnie otwierają się na nowe życie, jakim będą ich dzieci. Dzięki łasce otrzymanej w tym sakramencie udoskonala się ludzka miłość, umacnia jedność współmałżonków oraz siła do przezwyciężania trudności.

Sakramentu małżeństwa mężczyzna i kobieta udzielają sobie nawzajem. Kapłan udziela im błogosławieństwa Bożego i jest wyłącznie świadkiem, że małżeństwo zostało zawarte zgodnie z przepisami Kościoła. (Por. Youcat 260-236)

KAPŁAŃSTWO

Sakrament święceń (kapłaństwo) upodabnia tego, kto go przyjmuje, do Chrystusa dzięki specjalnej łasce Ducha Świętego, czyniąc go narzędziem Chrystusa dla Jego Kościoła. Święcenia uzdalniają go, by mógł działać jako przedstawiciel Chrystusa, Głowy Kościoła, w Jego potrójnej funkcji: kapłana, proroka i króla. (Por. KKK 1581)

W podręczniku na str. 109 – wpisz w puste miejsca słowa przysięgi małżeńskiej (miłość, wierność, uczciwość).

Sakrament małżeństwa umacnia młodych ludzi do przezwyciężania wielu trudności w codziennym życiu. Aby w rodzinie panowała miłość i harmonia, każdy powinien wypełniać swoje obowiązki. Rodzice dbają o dzieci i ich wychowanie, a wy powinniście szanować rodziców i być im posłuszni.

Teraz w podręczniku na str. 110 – napisz jakie zadanie wykonują kapłani (np. sprawują Eucharystię, udzielają sakramentów, głoszą słowo Boże).

Kapłaństwo daje udział w potrójnej misji Chrystusa: prorockiej, kapłańskiej i królewskiej. Wypełnienie tych funkcji polega na głoszeniu Ewangelii, sprawowaniu Eucharystii i innych sakramentów oraz kierowaniu wspólnotą Ludu Bożego.

Małżeństwo, stając się rodziną, tworzy Kościół domowy, który ma przyczyniać się do budowania wspólnoty Kościoła.

Praca domowa – W podręczniku na str. 110 napisz imię i nazwisko księdza proboszcza oraz księdza wikariusza pracujących w Twojej parafii.

2021-01-20 15:31