Katecheza 38 – Temat: Zesłanie Ducha Świętego

Na długo przed swoim odejściem do nieba Pan Jezus obiecał: „Ja będę prosił Ojca a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze” (J 14,16).

Pocieszycielem nazwał Jezus Ducha Świętego, który jest trzecią Osobą Trójcy Świętej. Duch Święty jest Bogiem, nie możemy Go zobaczyć. Dlatego Apostołowie, którzy pierwsi otrzymali dar Jego obecności w sercu, widzieli tylko i odczuwali pewne znaki obecności Ducha Świętego.

Odczytanie tekstu z Pisma Świętego:

„Kiedy nadszedł wreszcie dzień Pięćdziesiątnicy, znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu.  Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru, i napełnił cały dom, w którym przebywali.  Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły, i na każdym z nich spoczął jeden.  I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić” (Dz 2,1-4).

Można też obejrzeć film Zesłanie Ducha Świętego. Komentarz Gienka Washable -

Wykonaj teraz ćwiczenie w podręczniku na str. 117 – nad każdą z osób przedstawionych na obrazku narysuj ognisty płomień – znak obecności Ducha Świętego i pokoloruj rysunek.

Gdy Duch Święty zstąpił na Apostołów poczuli oni wewnętrzną siłę i odwagę, wyszli przed Wieczernik i do zebranych ludzi zaczęli głosić Słowo Boże. Mówili tak pięknie, odważnie i mądrze, że wiele tysięcy ludzi się nawróciło. Całą mądrość, rozum i męstwo Apostołowie otrzymali od Ducha Świętego.

Pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy 50 dni po Zmartwychwstaniu Pana Jezusa (stad nazwa Pięćdziesiątnica). Wypada ona zawsze w niedzielę. Nazywa się świętem Zesłania Ducha Świętego. To święto jest także nazywane Zielonymi Świątkami.

Od chwili chrztu świętego Duch Święty mieszka w każdym z nas, jest zawsze z nami, pomaga nam dobrze zrozumieć naukę Pana Jezusa. Obdarza nas różnymi darami, a także opiekuje się całą Rodziną Bożą – Kościołem. Co czyni Duch Święty w Kościele?

Odpowiedź na to pytanie otrzymasz wykonując ćwiczenie w podręczniku na str. 117 – uzupełniając zdanie odpowiednimi wyrazami z naklejek.

Posłuchaj piosenki Arki Noego – Duchu Święty pocieszaj mnie:

2021-01-20 15:42