Katecheza 37 – Temat: Umiemy dzielić się z innymi

Pan Bóg dając nam życie, obdarował nas wieloma łaskami: dał nam serce, oczy, uszy, ciało, duszę… Dał nam rozum, abyśmy umieli dobrze korzystać z otrzymanych darów.

Dostrzeganie potrzeb innych jest bardzo ważne. Ale nie wystarczy tylko widzieć, że ktoś potrzebuje naszej pomocy. Trzeba jeszcze zdobyć się na odwagę i pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Dorośli z pewnością mogą uczynić o wiele więcej, bo mogą decydować o wielu rzeczach, o których dzieci jeszcze nie decydują (ustanawianie przepisów, praw), mogą dać komuś pieniądze, kupić potrzebne rzeczy (jedzenie, ubranie, leki), a dzieci jeszcze nie pracują.

Ale także dzieci, chociaż są jeszcze małe, mogą troszczyć się o swoje serca, aby nigdy nie przechodzić obojętnie obok drugiej osoby. Jeśli potrzeby drugiej osoby dotykają mojego serca, to znaczy, że jestem podobny do Jezusa, który miał serce miłosierne, który wzruszał się, widząc biedę człowieka. jeśli czyjeś serce jest wrażliwe na potrzeby innych i chce im pomagać z wielką ochotą, to o takiej osobie mówimy, że jest wielkoduszna.

Miłość jest konkretna. Wyraża się w konkretnych uczynkach, które nazywamy uczynkami miłosierdzia względem ciała. Są nimi:

1. Głodnych nakarmić
2. Spragnionych napoić
3. Nagich przyodziać
4. Podróżnych w dom przyjąć
5. Więźniów pocieszać
6. Chorych nawiedzać
7. Umarłych pogrzebać

Teraz w podręczniku na str. 114 wklej w serce obrazki z Dodatku przedstawiające uczynki miłosierdzia względem ciała, a zobaczysz co kryje się w sercu człowieka wielkodusznego i miłosiernego. Po wykonaniu tego ćwiczenia na str. 115 dokończ zdania.

Jako zadanie domowe naucz się uczynków miłosierdzia względem ciała.

Posłuchaj piosenki Panie proszę spraw - https://youtu.be/SKytKWpBh1g

2021-01-22 14:09