Kl.3 – Kat. nr 64 – MATKA BLISKA NAM
Rozpoczął się chyba najpiękniejszy miesiąc w całym roku – MAJ. W tym miesiącu łąki zabarwiają się kwiatami, które dekorują zielone łąki czyniąc je takimi niezwykłymi kobiercami przyozdobionymi przez samego Boga dla Maryi, po którym biegamy codziennie do kościoła i przydrożnych kapliczek. Po co? – Chyba sobie przypominacie… aby uczestniczyć w „Majówkach”.
- Przypomnij sobie - co to jest MAJÓWKA?
- Co śpiewamy podczas Majówek?
- Do kogo kierujemy nasze błagania?
- Kto jest dla nas wyjątkową orędowniczką przed Bogiem?
Maj – to dla nas Polaków miesiąc wyjątkowy. I to z wielu powodów…
My w Paszynie rozpoczynamy miesiąc maj od naszej parafialnej uroczystości odpustowej. Kogo czcimy 1 maja? Jak się ten święty i to święto nazywa?
Dzień 3 maja – to również pamiątka historycznego i epokowego wydarzenia, jakim była „Konstytucja 3 Maja” (o tym dowiecie się w kolejnych latach na lekcjach historii). Ale „3 maja” to także dla katolików w Polsce maryjna uroczystość: Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
W maju zwykle odbywają się uroczystości Pierwszej Komunii świętej… Jak przypuszczam – też na tę chwilę z utęsknieniem czekacie… Dla nas pod tym względem to smutny rok. Groźny wirus sprawił, że nasze życie zaczęło biec innym torem, zaczęło inaczej wyglądać w domu, szkole i w kościele. Także udział we Mszy świętej i innych wydarzeniach w kościele został mocno ograniczony. Również zostały odwołane wszystkie w tym miesiącu Pierwsze Komunie święte. Nie oznacza to jednak, że tej uroczystości w ogóle nie będzie. Musimy cierpliwie czekać, co się wydarzy, oraz dużo się modlić do Boga i Maryi o ustanie epidemii.
Na razie nie wiemy, kiedy ta chwila nastąpi. Ale musicie się mocno i gorąco modlić – najlepiej do Maryi – wraz z całymi waszymi rodzinami, aby ta chwila mogła mieć miejsce w tym roku. Dlatego dobrze wykorzystajcie ten miesiąc, aby przez codzienną majówkę wyprosić u Boga za wstawiennictwem Maryi ustanie pandemii koronawirusa, aby kościoły zostały otwarte dla większej liczby wiernych i abyśmy mogli zorganizować te wyczekiwane uroczystości.
- Jako zadanie na cały miesiąc maj – niech stanie się wasza codzienna majówka w rodzinie, przy kaplicy lub w kościele. Zróbcie też zdjęcie, gdy jako rodzina modlicie się podczas Majówki i to zdjęcie wyślijcie na e-mail naszej parafii: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Opiszcie też – kogo to zdjęcie przedstawia. Zapewne będziecie w wykonaniu tego zadania potrzebować pomocy kogoś dorosłego, ale nie będzie ono trudne.
W katechizmie znajdziecie katechezę o tematyce poświęconej czci Matki Bożej (katecheza nr 64). Wykonajcie ćwiczenia, które tam znajdziecie.
Wykorzystując mapę Polski – odnajdźcie miejsca, gdzie szczególnie czczona jest Maryja. Wiele z nich – to SANKTUARIA MARYJNE (czyli miejsca szczególnej czci Boga, który poprzez Maryję wyprasza nam liczne łaski, i do tych miejsc ludzie chętnie i licznie pielgrzymują). Czy potraficie wymienić i wskazać takie najważniejsze maryjne sanktuaria w Polsce, w Europie, na świecie?
Bardzo wiele kościołów i parafii czci Maryję w różnych Jej wizerunkach. A w jakim wizerunku czcimy Maryję w naszym kościele?
Z Maryją całe swoje życie związali wielcy Polacy. Najbardziej nam znani są: święty Jan Paweł II (on urodził się dokładnie 18 maja 1920 roku – a zatem już niedługo będziemy obchodzić 100-lecie jego urodzin; ponadto jego hasło biskupie i papieskie to były słowa: TOTUS TUUS czyli „Cały Twój” jestem Maryjo) i sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński (przypomnijcie sobie, co o nim pamiętacie z ostatnich Rorat w naszym kościele – może wam w tym pomóc również kolejna katecheza w katechizmie – nr 65).
Chciałbym, aby przez waszą codzienną modlitwę Litanią Loretańską – jej słowa utrwaliły się wam w sercu na pamięć, a teraz pomódlcie się inną modlitwą do Maryi: POD TWOJĄ OBRONĘ…