Kat. nr 43 – BÓG NASZYM OJCEM

Katechizm – str.153

Przechodzimy już do najważniejszych momentów Mszy świętej poprzedzających przyjęcie Komunii świętej. Ale najpierw przypomnij sobie kilka bardzo ważnych rzeczy:

• Jak się nazywa ta część Mszy świętej, podczas której Pan Jezus rodzi się na ołtarzu? (to Liturgia Eucharystyczna)
  • Co przynosi się na ołtarz, aby Jezus te dary przyjął i pobłogosławił?
  • Jak się nazywa ten najważniejszy moment Mszy świętej, podczas której dokonuje się cudowna przemiana?
  • Czym staje się chleb, a czym wino podczas Mszy świętej?
  • Kto jest dawcą tego wszystkiego, co mamy? Od kogo to pochodzi?

Źródłem i początkiem wszystkiego jest Bóg – Ojciec i Stworzyciel Nieba i ziemi. On też posłał na świat swego Syna, aby przyniósł ludziom zbawienie. Dokonało się to na krzyżu. Uczniowie Jezusa – towarzyszyli Mu podczas Jego ziemskiej misji, byli świadkami różnych wydarzeń i cudów oraz tymi, którzy mocno wsłuchiwali się w Jego słowa. Przypatrywali się też temu, co Jezus robił. Pewnego razu zauważyli, że Jezus oddalił się i całą noc spędził na modlitwie. Zauważyli też, jak bardzo Jezus jest szczęśliwy po modlitwie – i trochę zazdrościli Mu. W końcu poprosili Pana Jezusa, aby nauczył ich modlitwy. Posłuchajcie, co Jezus im odpowiedział (mówi o tym Ewangelia Mt 6,8-13):

Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie.

Wy zatem tak się módlcie:

Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!

• Jakim pięknym słowem możemy zwracać się do Boga?
  • Dlaczego? (bo jesteśmy Jego dziećmi, razem tworzymy rodzinę dzieci Bożych)

Jest to najpiękniejsza modlitwa, której adresatem jest Bóg-Ojciec. Tej modlitwy nauczył nas sam Pan Jezus, dlatego nazywa się ona MODLITWA PAŃSKA. Tą modlitwą modlą się ludzie na całym świecie. Ta modlitwa jest również częścią każdej Mszy świętej.

• Przypomnij sobie, co robi kapłan przy ołtarzu, gdy modlimy się wspólnie „Ojcze nasz”?

Kapłan ma rozłożone i wzniesione do góry czyli do Boga ręce – w geście prośby. Kapłan przy ołtarzu reprezentuje nas wszystkich.

Nim wykonasz ćwiczenie w podręczniku – wypisując prośby zawarte w modlitwie „Ojcze nasz” – dla ułatwienia wykonania tego ćwiczenia oraz zrozumienia tych słów – oglądnij sobie ten krótki i pouczający filmik: OJCZE NASZ

• Dla trochę starszych polecam także ten filmik katechizmowy: MODLITWA PAŃSKA

Zwróć uwagę, jakim tytułem został obdarzony ten film: OJCZE NASZ – MODLITWA BĘDĄCA STRESZCZENIEM EWANGELII. To prawda, bo w tej modlitwie możemy odnaleźć wszystko, czego nauczał nas Pan Jezus.

Po wykonaniu tego ćwiczenia – zapraszam do kolejnego filmu, który możesz oglądnąć także z całą rodziną. Trwa około 25 minut. Znajdziesz go tutaj

Na zakończenie i dla podsumowania – wykonaj pozostałe ćwiczenia. Uważnie przeczytaj polecenia dotyczące sposobu ich wykonania.

2021-01-22 15:04