Get Adobe Flash player
Biskup Andrzej Jeż przywrócił na nowo dyspensę od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla poszczególnych grup wiernych, co jednak nie zwalnia od uczestnictwa we Mszy świętej w innej formie ("na żywo") lub w dni powszednie - zamiast niedzieli.
Pamiętajcie o obowiązku zasłaniania nosa i ust podczas przebywania wewnątrz kościoła i zachowania dystansu 2m między osobami oraz o dezynfekcji rąk przy wchodzeniu do kościoła i przed przystąpieniem do konfesjonału! Spowiadamy się również mając maskę zasłaniającą nos i usta!
Dodatkowe obostrzenia dla STREFY ŻÓŁTEJ dotyczące kościoła to: limit 1 osoba na 4m2, zaś strefa czerwona to 1 osoba na 7m2 (nie licząc asysty liturgicznej - u nas jest to 150 osób w kościele w przypadku strefy żółtej, zaś 86 osób w przypadku strefy czerwonej) oraz poza kościołem do 150 osób - z zachowaniem dystansu minimum 1,5m. Natomiast wszędzie istnieje podstawowy obowiązek zachowania dystansu, noszenia masek zasłaniających nos i usta oraz dezynfekcja dłoni.
Aby mimo limitów jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w niedzielnej Mszy świętej - liturgia niedzielna jest sprawowana już w sobotę wieczorem (godz. 18:00). W niedzielę Msze święte są o godz. 7:00, 9:00, 11:00 i 14:00.
Aktualnie limit w naszym kościele wynosi 40 osób.

Uwaga!


Każda osoba, która do 7.01.2021 zgodnie z wymaganiami założyła swoje konto, ma już je aktywne. Wystarczy się zalogować wpisując swój login i hasło. Korzystanie z kamerki nie wymaga rejestracji!

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

Kl. 3 – Kat. nr 67 – NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA

Katechizm – str. 230

Przypomnij sobie, po co jest nabożeństwo „9 Pierwszych Piątków Miesiąca”? Co jest jego istotą?

O co przede wszystkim chodzi w tych 9 Pierwszych Piątkach Miesiąca? Czy tylko o przyjście w tym dniu do Komunii świętej?

Oczywiście, że nie! – Chodzi tutaj nade wszystko o wynagrodzenie Panu Jezusowi za wszelkie grzechy i zniewagi, których On doświadcza z powodu ludzkiej niewierności i grzeszności!

 

Dzisiaj pojawia się temat, który wygląda na bardzo podobny: NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA.

Zauważ – zmienia się dzień: to nie pierwszy piątek, lecz pierwsza sobota miesiąca. A jeśli „sobota” – to do kogo to nabożeństwo możemy odnieść? Oczywiście – do Maryi, Matki Pana Jezusa.

Zapamiętaj sobie, że NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA jest odpowiedzią na prośbę Matki Bożej i wynagradzania Jej Niepokalanemu Sercu.

A zatem – i tutaj chodzi o WYNAGRODZENIE a więc o przeproszenie i przebłagania za grzechy, którymi ludzie obrażają i znieważają Matkę Bożą. W kolejnych latach ten temat zgłębimy jeszcze dokładniej. Dzisiaj postaraj się choć tyle zapamiętać, aby NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA kojarzyć zawsze z Sercem Maryi oraz z potrzebą wynagrodzenia.


Skąd się wzięło to nabożeństwo?

Korzenie sięgają objawień w Fatimie, o których już zapewne sporo wiesz. Zanim dzieciom fatimskim (przypomnij sobie ich imiona) objawiła się Matka Najświętsza, to rok wcześniej przybył do nich inny posłaniec z Nieba – Anioł Pokoju, aby przygotować ich na spotkania z Maryją. Dzieci usłyszały wtedy od Anioła: „Serca Jezusa i Maryi słuchają uważnie waszych słów i próśb”. Gdy zaś Maryja objawiła się dzieciom, to pewnego razu usłyszały one z Jej ust takie słowa: „Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która doprowadzi cię do Boga”. I wtedy Maryja rozłożyła swe ręce i ukazała im swoje serce poprzebijane długimi, ostrymi cierniami… Później Łucja tak o tym napisała: „Zrozumieliśmy, że było to Niepokalane Serce Maryi znieważane przez grzechy ludzkości, które pragnęły zadośćuczynienia”.

Być może pamiętasz, że w dniu, w którym Maryja z Józefem przynieśli Dzieciątko Jezus do świątyni w Jerozolimie – to z ust Symeona Maryja usłyszała bardzo bolesne proroctwo i zapowiedź: „A Twoją duszę miecz przeniknie!” Tradycja mówi o siedmiu mieczach boleści.

Na pewno widziałeś obrazy ukazujące Serce Pana Jezusa i Serce Maryi. Czym te obrazy się różnią? Jak ukazane jest Serce Pana Jezusa, a jak – Serce Maryi?

Serce Pana Jezusa otoczone jest koroną cierniową, zaś w Serce Maryi wbite jest 7 mieczy, które Ją bardzo ranią. Bo Serce Maryi jest bardzo delikatne – jest ono niepokalane, czyste, wolne od najmniejszego grzechu, jest pełne łaski. I takie kochające nas serce Matki ludzie tak bardzo ranią swoimi grzechami.

Może przypominasz sobie jakąś sytuację ze swego życia, kiedy swoim złym postępowaniem bardzo zasmuciłeś swoją mamę. I ona była bardzo smutna, bardzo cierpiała z twego powodu, bo cię kocha całym sercem. I to serce bardzo wtedy boli. A może nawet słyszałeś, że ktoś komuś złamał serce, bo bardzo skrzywdził, opuścił lub zdradził... I teraz pomyśl – o ile bardziej cierpi Serce Matki Bożej! Im ktoś cię bardziej kocha, tym bardziej boli każdy grzech, każde zło, każda niewierność i zdrada…


Wróćmy jeszcze do objawień maryjnych w Fatimie. Gdy dzieci widziały cierpiące serce Maryi, ale i wiele dusz, które z powodu grzechów trafiały do piekła, to również usłyszały prośbę Matki Bożej: „Ofiarujcie się za grzeszników i mówcie często, zwłaszcza gdy będziecie ponosić ofiary: O Jezu, czynię to z miłości do Ciebie, za nawrócenie grzeszników i zadośćuczynienie za grzechy popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi”.

Kilka lat później, gdy Łucja była już w zakonie, w 1925 roku, jeszcze raz przyszła do niej Maryja i objawiając się, powiedziała do niej:

"Spójrz, moja córko, na moje Serce otoczone cierniami, które niewdzięczni ludzie bez ustanku wbijają w Nie przez swoje bluźnierstwa i brak wdzięczności. Przynajmniej ty staraj się mnie pocieszyć. Przekaż wszystkim, że obiecuję przyjść na pomoc w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty: odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią Różaniec, oraz przez 15 minut towarzyszyć mi będą, rozmyślając o 15 tajemnicach różańcowych w intencji zadośćuczynienia".

Po każdym dziesiątku Różańca należy odmówić modlitwę podyktowaną przez Matkę Bożą:

"O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia".

W tych słowach są wymienione wszystkie warunki konieczne do spełnienia, aby dobrze odprawić NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH SOBÓT MIESIĄCA


Zobacz: Maryja i Jezus nie żądają od nas wielkich rzeczy, ale tak wiele obiecują! Dlatego warto podjąć się także tego nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie, a o którym dzisiaj rozmawiamy.

Kończąc ten temat – proszę cię, abyś rozwiązał ćwiczenia zawarte w podręczniku. Odnajdziesz tam również piękne słowa Maryi skierowane do każdego, kto odda się pod Jej opiekę i będzie wynagradzał Jej Niepokalanemu Sercu za grzechy i niegodziwości.

Zakończmy dzisiejsze spotkanie modlitwą, której dzieci z Fatimy nauczył Anioł Pokoju (zachęcam, aby tej modlitwy nauczyć się na pamięć i ją często odmawiać podczas pacierza):

O Boże mój, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie i miłuję Ciebie. Proszę Cię o przebaczenie dla tych, którzy w Ciebie nie wierzą, Ciebie nie uwielbiają, Tobie nie ufają i Ciebie nie miłują. Amen.

Kamera on-line

camera

 • 1.jpg
 • 2.jpg
 • 3.jpg
 • 4.jpg
 • 5.jpg
 • 6.jpg
 • 07.jpg
 • 7.jpg
 • 08.jpg
 • 8.jpg
 • 9.jpg
 • 09.jpg
 • 10.jpg
 • 11.jpg
 • 12.jpg
 • 13.jpg
 • 14.jpg
 • 15.jpg
 • 16.jpg
 • 17.jpg

Od 16.09.2019 jesteś:

267530
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
? ? ? ? ?
Ten miesiąc
Poprzedni
Razem
425
727
2968
259845
13850
17374
267530

Twoje IP: 54.85.57.0
2021-01-20 15:15

youtube

fb

Polecamy