Skończył się czas dyspensy od udziału w niedzielnej Mszy świętej.
Pozostaje bezwzględny obowiązek zasłaniania nosa i ust podczas przebywania wewnątrz kościoła i zachowania dystansu 2m między osobami oraz troska o dezynfekcję rąk przy wchodzeniu do kościoła i przed przystąpieniem do konfesjonału, aby nie było ryzyka zakażenia! Spowiadamy się również mając zasłonięty nos i usta!

Każda osoba, która do 20.09.2020 założyła swoje konto, ma już je aktywne. Wystarczy się zalogować wpisując swój login i hasło. Korzystanie z kamerki nie wymaga rejestracji!

KAMERKA INTERNETOWA

Aktualnie nasza kamera on-line z kościoła działa poprawnie. Na płynność i jakość przesyłu danych nie mamy wpływu!

Kl.4 – Kat. nr 51 – JEZUS UCZY MNIE ZAUFANIA

Kat. – str.165

Wprowadzeniem do dzisiejszego tematu niech będzie uważne wysłuchanie pięknego wykonania pewnej pieśni religijnej: JEZU UFAM. Zwróć uwagę na słowa oraz ukazujące się obrazy… Przypomnij sobie również główne treści katechezy nr 50 (Pan Jezus jest moim Dobrym Pasterzem).

Co zauważyłeś wspólnego między słowami tej piosenki a obrazem Jezusa – Dobrego Pasterza? Co łączy te dwie sprawy? To zaufanie, jakie człowiek (owieczka) ma względem Boga (Dobrego Pasterza).

A teraz znajdź sobie lub przywołaj w pamięci ten słynny i cudowny obraz JEZU UFAM TOBIE.

• Gdzie on znajduje się w naszym kościele?
  • Kogo ten obraz przedstawia?
  • Czy potrafisz omówić istotne szczegóły tego obrazu? Jest on również w twoim katechizmie, a być może i na ścianie w twoim domu.
  • Z jaką świętą zakonnicą kojarzysz ten obraz?
  • Jaka jest geneza tego obrazu? (o tym mówił sam Jezus – przeczytaj uważnie te słowa – są one w ćwiczeniach na str.60 – i wykonaj zadanie nr 1)
  • Przypomnij sobie – jak nazywa się święto, które obchodzimy w drugą niedzielę po Wielkanocy? To święto uroczyście ogłosił papież św. Jan Paweł II w roku 2000.

A teraz przeczytaj uważnie następujący fragment Ewangelii: Mk 1,16-20 (w katechizmie na str.165). Jest to opis powołania pierwszych uczniów.

• Wymień imiona pierwszych uczniów powołanych przez Jezusa!
  • Jakimi słowami zwrócił się Jezus do tych mężczyzn,, gdy ich powoływał?
  • Jak zachowali się oni, gdy usłyszeli zaproszenie Jezusa?
  • Dlaczego tak postąpili? Co ich kierowało?
  • A jak ty byś się zachował w podobnej sytuacji, gdyby Jezus przechodził i zaprosił cię?

Wykonaj zadanie nr 2 w ćwiczeniach na str.61.

Każdy, do kogo Jezus kieruje słowa zaproszenia: „PÓJDŹ ZA MNĄ!” wykazuje się dużą odwagą i wielkim zaufaniem względem Jezusa. Oni nie wiedzieli, co ich spotka, gdy pójdą przez życie z Jezusem. Musieli porzucić dawne życie, często bezpieczne i bogate, a iść w nieznane. Zaryzykowali, bo uwierzyli Jezusowi – i jak wiemy – nie zawiedli się, choć za swoją wierność Jezusowi ostatecznie zapłacili najwyższą cenę: męczeństwo. Ale jednocześnie otrzymali największą nagrodę: NIEBO. Czy warto było?

A jak to jest z zaufaniem w codziennym życiu? Komu można zaufać i dlaczego? A komu byś nie zaufał i dlaczego? Niech ci w daniu odpowiedzi pomoże uważna lektura opowiadania o turyście na stronie 166 w katechizmie.

Jednym ze sposobów zaufania Jezusowi jest częste przystępowanie do sakramentu pokuty i pojednania. Przypomnij sobie pięć warunków dobrej spowiedzi. Zastanów się, który z nich najbardziej mówi o zaufaniu Jezusowi? To właśnie „szczera spowiedź”.

Podczas spowiedzi mówimy szczerze Jezusowi o wszystkim, bo ufamy Mu jak najlepszemu Przyjacielowi. Jezus często zapewniał, że nikt (nawet największy grzesznik) nie musi się Go lękać, bo Bóg jest miłością i zależy Mu na zbawieniu każdego człowieka.

Ta szczerość jest wyrazem zaufania, a jednocześnie warunkiem dobrej i ważnej spowiedzi oraz otrzymania przebaczenia grzechów. Przeciwnie – brak szczerości a tym bardziej zatajenie grzechu – to najprostsza droga do spowiedzi nieważnej i świętokradzkiej, której konsekwencją jest brak odpuszczenia grzechów i jeszcze większe trwanie w przyjaźni z szatanem. Sama spowiedź świętokradzka jest grzechem śmiertelnym.

• W notatce zapisz słowa ujęte na czerwono.

Samodzielnie wykonaj zadanie nr 3 w ćwiczeniach na stronie 61.

198476
2029