Kl.5 - Kat. nr 44 - Buduję królestwo Boże przystępując do sakramentów świętych

Katechizm - str. 149-152

Zeszyt ćwiczeń - str.44

1. Pewnie już zdążyłeś się zorientować, że Królestwo Boże, o którym nauczał Pan Jezus posługując się miedzy innymi w swoim nauczaniu przypowieściami (co to jest przypowieść?), jest bardzo mocno związane z przyjsciem Chrystusa na ziemię. On sam rozpoczynając publiczne nauczanie mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mk 1,15).

Gdy Jezus czynił cuda, a zwłaszcza gdy z opętanych wyrzucał złego ducha i w ten sposób objawiał wielką miłość Boga do ludzi i troskę o każdego człowieka - tłumaczył słuchaczom: "Jeśli Ja palcem Bożym wyrzucam złe duchy, to istotnie przyszło już do was królestwo Boże." (Łk 11,20)

2. Zatem wraz z Jezusem przyszło do nas Królestwo Boże. Pełnia tego Królestwa objawi się dopiero w życiu przyszłym, jednak już teraz mamy dostęp do tego królestwa, bo mamy dostęp do życia Bożego i łaski Bożej, po którą możemy sięgać - przystępując do sakramentów świętych.

• Przypomnijcie sobie - co to jest SAKRAMENT?
  • Ile mamy sakramentów? Wymień je po kolei!
  • Który samkrament przyjmujemy zawsze jako pierwszy i dlaczego?
  • Które z sakramentów możemy przyjąć tylko jeden raz w życiu, a które kilka lub wiele razy?

Jeśli to ostatnie pytanie sprawiło ci jakąś trudność - to dzisiejsza katecheza rozwieje wątpliwości...

3. Na początek przeczytaj siedem historii wziętych z życia, które ilustrują poszczególne wydarzenia sakramentalne - wykonaj również zadanie nr 1 w ćwiczeniach.

Zastanów się, z którymi sakramentami spotkałeś się już jako obserwator, a z którymi - jako ich przyjmujący?

Skąd się wzięły sakramenty?

Obserwując sprawowanie sakramentów zapewne zauważyłeś, że towarzyszą nam one przez całe nasze życie - i występują w najbardziej wyjątkowych sytuacjach naszego życia sprawiając, że świeckie i zwyczajne wydarzenia życia nabierają niezwykłego, nadprzyrodzonego i Bożego wymiaru.

Zapisz w miejscu notatki i zapamiętaj definicję:

SAKRAMENT - to znak widzialny / ustanowiony przez Jezusa / dający lub przywracający łaskę Bożą / i łączący nas coraz bardziej z Bogiem i Kościołem.

W tej definicji pojawiły się 4 elementy charakteryzujące sakramenty i odróżniające je od innych czynności dokonywanych w Kościele i życiu codziennym.

"ZNAK WIDZIALNY" - przy udzielaniu każdego sakramentu pojawiają się pewne przedmioty widzialne dla oka i wykonywane czynności (nazywane są one MATERIĄ SAKRAMENTALNĄ) oraz są wypowiadane słowa świadczące o ich udzieleniu (to FORMA SAKRAMENTALNA). Na przykład przy chrzcie świętym tą materią jest woda święcona, którą ksiądz polewa główkę dziecka, zaś formą są znane ci słowa: "(imię dziecka) - ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen."

Sakramentu nie można sobie samemu udzielić. Potrzebny jest ktoś inny, kto ci go udzieli. Najczęściej jest to kapłan, który udziela komuś sakramentu. Osoba udzielająca sakramentu czyli sprawujaca sakrament nosi nazwę SZAFARZ SAKRAMENTU. Ten zaś, kto przyjmuje sakrament to PODMIOT SAKRAMENTU.

• Naucz się tych pojęć związanych z sakramentami (podkreślone i wytłuszczone słowa) tak, abyś potrafił je później wyjaśnić i opowiedzieć - wskazując jak to jest w przypadku każdego z sakrmantów. Zapewniam cię, nie jest to trudne.

"USTANOWIONY PRZEZ JEZUSA" - każdy z siedmiu sakramentów ustanowił Pan Jezus. Wcześniej nie było sakramentów; Kościół też ich sobie nie wymyślił. O ustanowieniu niektórych sakramentów przez Jezusa możemy wprost doczytać się z Ewangelii (np. Chrzest, Pokuta, Eucharystia, Kapłaństwo, Małżeństwo), o innych czytamy np. w Listach Apostołów (np. W Liście Jakuba Apostoła czytamy wskazania - jak należy udzielać Sakrament Chorych), wreszcie o innych możemy doczytać z ksiąg Nowego Testamentu, że były one praktykowane przez Apostołów wobec wiernych pierwotnego Kościoła (np. Bierzmowanie).

"DAJĄCY LUB PRZYWRACAJĄCY ŁASKĘ BOŻĄ" - każdy z sakramentów ma za główny cel złączyć nas z Bogiem czyli obdarować łaską. Jeśli tej łaski nie mamy to z wiarą przyjęty sakrament ją nam da (np. Chrzest, Spowiedź święta). Jeśli zaś w naszej duszy jest łaska uświęcająca to przyjmując sakrament - Bóg nam tę łaskę pomnoży i w niej nas umocni (np. Bierzmowanie, Eucharystia, Kapłaństwo, Małżeństwo) - i w tym przypadku warunkiem godnego przystąpienia do takiego sakramentu jest stan łaski uświęcającej w naszej duszy (gdy jesteśmy tuż po chrzcie lub po dobrej spowiedzi świętej).

"ŁĄCZĄCY NAS ŚCIŚLEJ Z BOGIEM I KOŚCIOŁEM" - to wynika z wcześniejszych słów: sakrmanty są po to, abyśmy byli i żyli zjednoczeni z Bogiem i kroczyli so świętości, a to dokonuje się we wpólnocie z Mistycznym Ciałem Chrystusa czyli we wspólnocie Kościoła.

4. Na podsumowanie i utrwalenie wykonaj zad. nr 2 w zeszycie ćwiczeń oraz to poniższe (doklej je na osobnej kartce do zeszytu ćwiczeń):

Spróbuj teraz połączyć poszczególne sakramenty z wydarzeniami ludzkiego życia - i do tych wydarzeń dopisz nazwę sakramentu:

WYDARZENIE WZIĘTE Z NASZEGO ŻYCIA ŚWIECKIEGO: SAKRAMENT MU ODPOWIADAJĄCY W ŻYCIU RELIGIJNYM:
wesele twoich rodziców
egzamin maturalny (dojrzałości)
narodziny dziecka
choroba bliskiej osoby
uroczysty obiad imieninowy
przewodnik na turystycznym szlaku
naprawienie wyrządzonej szkody bliźniemu

ZAPAMIĘTAJ i dopisz to w notatce!

Sakramenty są dla ludzi żyjących, będących pielgrzymami - w drodze do Boga. Są nam konieczne, aby na tej drodze wytrwać i się nie zagubić. Dlatego należy często i godnie do nich przystępować - zwłaszcza do spowiedzi i Komunii świętej.

2021-01-22 15:00