Kat. nr 45 – SŁOWO BOŻE MOIM DROGOWSKAZEM DO NIEBA

Katechizm – str.153

Ćwiczenia – str.53

Jak zapewne pamiętasz – Pismo Święte jest słowem Bożym skierowanym do ludzi, jest takim listem miłosnym, który Bóg do nas wysłał z Nieba, w którym mówi o swej niepojętej miłości do nas. Ale to słowo Boże zawarte w tej świętej Księdze jest jednocześnie dla nas drogowskazem, a zatem czymś, co wskazuje nam właściwą drogę życia: uczy jak żyć i jak wierzyć a ostatecznie – w jaki sposób dostać się do Nieba czyli jak osiągnąć zbawienie.

1. Przeczytaj uważnie bardzo ciekawą historię z życia św. Antoniego (katechizm, str.153)

• Jakim człowiekiem był Antoni?
  • Z jakiej rodziny pochodził?
  • Jak wyglądało jego dzieciństwo i młodość?
  • Co ważnego wydarzyło się pewnego dnia w jego życiu?
  • Co było tym narzędziem, poprzez które Antoni zrozumiał, że to sam Bóg do niego mówi?
  • Jak wyglądało dalsze życie św. Antoniego?

Kochani! Przykład życia św. Antoniego poucza nas, co może stać się z człowiekiem, gdy tak na serio otworzy się na słowo Boże. Oczywiście – św. Antoni Pustelnik żył bardzo dawno temu (ponad 1700 lat temu) a współczesność wygląda inaczej niż wtedy. Jednak jedno jest wspólne – Bóg nieustannie przemawia do człowieka. Od każdego z nas z osobna zależy, czy zechce usłyszeć Boży głos i przyjąć go do swego serca, czy też to słowo Boże zlekceważy.

2. Co można zrobić z Bożym słowem – bardzo pięknie ilustruje jedna z przypowieści Jezusa, którą proszę sobie teraz przeczytać (katechizm, str.154). Następnie wykonaj zadanie nr 2 w ćwiczeniach (str.53).

Usłyszane lub odczytane słowo Boże jest zawsze jakimś konkretnym drogowskazem dla naszego życia… Idąc zwyczajną drogą również spotykamy różne znaki drogowe: jedne z nich to nakazy, inne – zakazy, a jeszcze inne to znaki informacyjne. Wiecie doskonale, że te znaki są pomocą w bezpiecznej podróży, a kto je lekceważy – ten siebie i innych naraża na niebezpieczeństwo. Podobne znaki dla naszej duchowej podróży – na drodze do Nieba – dał nam Bóg. Masz już pewne doświadczenia życiowe.

Wykonując zadanie nr 1 (ćwiczenia) – wykorzystując Pismo święte i swoją dotychczasową wiedzę – uzupełnij tabelkę.

3. Pewnie zauważyłeś, że w naszym kościele przed niedzielnymi Mszami pojawia się prezentacja filmowa odnosząca się do konkretnej niedzielnej Ewangelii. Ma ona bardzo konkretny układ:

1 – CZYTAJ (LECTIO): Najpierw słowo Boże jest uważnie czytane, abyśmy mogli zgłębić jego treść.

2 – ROZWAŻ (MEDITATIO): Potem lektor pomaga nam wejść w głąb naszego serca i odnieść to słowo do naszego życia. Pojawia się wtedy pytanie: Co Bóg chce mi powiedzieć przez to słowo? O czym pouczyć, przed czym przestrzec, o czym przypomnieć?

3 – MÓDL SIĘ (ORATIO): W końcu pojawia się postawa osobistej modlitwy i odpowiedzi serca na to słowo Boże, tak aby mogło wydać dobre owoce w naszym codziennym życiu. Jaką mogę dać odpowiedź na usłyszane i zgłębione słowo Boże?

O tych trzech etapach spotkania ze słowem Bożym mówi zadanie nr 3 w ćwiczeniach.

Postaraj się w najbliższą niedzielę razem z najbliższymi w domu z uwagą podejść do słów Ewangelii danej niedzieli lub zupełnie innej, wybranej przez ciebie Ewangelii – ale w oparciu o te 3 etapy. Wniosek zapisz pod tym ćwiczeniem... Najprościej dla ciebie byłoby skorzystać z tego, co zobaczysz i usłyszysz w naszym kościele przychodząc nieco wcześniej na Mszę świętą (lub czyniąc to za pomocą transmisji internetowej).

2021-01-20 15:42