Kl.5 – Kat. nr 48 – JEZUS ZAPRASZA NA DROGĘ BŁOGOSŁAWIEŃSTW

Katechizm – str.162

Ćwiczenia – str. 55

Królestwo Boże, któremu poświęciliśmy kilka katechez, to główny temat Jezusowego nauczania oraz cel życia każdego człowieka. Znamy CEL a zatem pozostaje zapytać się o DROGĘ: jak i którędy iść, aby dojść do Królestwa Niebieskiego? To Królestwo kojarzy się nam ze szczęściem wiecznym.

Zatem można zadać sobie bardzo podobne pytanie:

  • Co robić, aby być szczęśliwym, aby to wieczne szczęście osiągnąć?
  • Co jest dla mnie tym źródłem szczęścia?

Przeczytaj sobie opowiadanie wprowadzające nas w dzisiejszy temat i zwróć uwagę na to, co stanowi o wartości człowieka i co czyni nas szczęśliwymi? Dlaczego jedni nas ku sobie przyciągają, zaś inni – odpychają?


W kwestii szczęścia wiecznego Pan Jezus daje nam następującą odpowiedź…

Gdy jeden z jego uczniów zapytał Jezusa o tę drogę – to usłyszał odpowiedź: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przez Mnie”.

Zatem Pan Jezus, który jest Dawcą życia wiecznego oraz nauczycielem prawdy wiodącej do pełni życia z Bogiem, jest również Drogą, która do tego celu nas najlepiej poprowadzi…

W słynnym Kazaniu na Górze, w którym Jezus wyjaśniał słuchaczom sens Bożych Przykazań i jak ich przestrzegać, na początku ukazał osiem drogowskazów wiodących do Królestwa Bożego. Tymi drogowskazami są BŁOGOSŁAWIEŃSTWA. Przeczytajcie ten tekst Jezusowego nauczania bardzo uważnie: katechizm strona 163.

Zwróć uwagę na to, jak został ukazany sens BŁOGOSŁAWIEŃSTW w "Katechizmie Kościoła Katolickiego" (KKK nr 1718 i KKK nr 1719) – te teksty znajdziesz również w katechizmie na str.163.

Zapamiętaj:

Jezusowe Błogosławieństwa to przepis na szczęście wieczne. Tak naprawdę to tylko Bóg może zaspokoić wszelkie ludzkie pragnienia. Jezus zna te najskrytsze pragnienia człowieka i wie, że chcemy być szczęśliwi, dlatego podpowiada nam w tych słowach, jak to wieczne szczęście osiągnąć.

Te słowa zapisane tłustym niebieskim drukiem wpisz jako notatkę, a następnie wykonaj zadanie nr 1 w ćwiczeniach, aby sobie przybliżyć znaczenie każdego z ośmiu błogosławieństw.