Kl.5 – Kat. nr 50 – ŚW. FRANCISZEK WYBRAŁ DROGĘ BŁOGOSŁAWIEŃSTW

Katechizm – str. 168

Ćwiczenia – str. 58

Poprzednia katecheza ukazała ci postać bł. Bronisława Markiewicza, bardzo zatroskanego o szczęście dzieci i młodzieży. On im pomagał materialnie, ale również troszczył się o nich duchowo. Dzisiejsza katecheza pomoże wybrać tę drogę, która pozwoli osiągnąć szczęście. Przewodnikiem na tej katechezie będzie bardzo znany święty – św. Franciszek z Asyżu.

Najpierw jednak przeczytaj z uwagą list, który do swoich rówieśników wysłała Julka. (katechizm – str.168)

• Kim była Julia?
  • Ile miała lat?
  • Z jakiej rodziny pochodziła?
  • Jaka była sytuacja w jej rodzinie?
  • Jak czuła się Julia w swej rodzinie?
  • Czego jej brakowało?
  • Jakie miała pragnienie?
  • Co przyniosło Julii szczęście?

Być może ktoś z was lub waszych kolegów i koleżanek przeżywa podobne problemy i podobne rozterki. Nie są one obce ludziom współczesnym, ale i nie były obce lui potrafisz - dziom, którzy żyli przed nami. Jednym z takich postaci jest wspomniany wcześniej święty Franciszek z Asyżu. Przypomnij sobie, co już o nim wiesz? Trochę na jego temat znajdziesz w katechizmie na str.169.

Zachęcam cię, aby poświęcić trochę czasu i obejrzeć sobie jakiś film o tym świętym.

Krótką prezentację znajdziesz TUTAJ.

Nieco dłuższy film znajdziesz TUTAJ.

Jeśli masz więcej czasu to zachęcam, abyś obejrzał pełny film fabularny. Trwa on ponad dwie godziny – a tutaj jest link do niego do niego.

Wielu ludzi postać tego świętego bardzo inspirowała. Jednym ze współczesnych, który jego imię wybrał jest obecny Papież Franciszek.

Święty Franciszek zrozumiał, że droga do świętości i doskonałości idzie przez naśladowania Jezusa. Robił to tak dosłownie, że wręcz zaszokował swoich współczesnych. Wielu braci, którzy poszli za nim, aby stać się tak jak on, twierdzili, że nie jest możliwe czynić to samo, co święty Franciszek. On zaś twierdził, że są w błędzie.

Ewangeliczna droga, którą wybrał świety Franciszek, to droga OŚMIU BŁOGOSŁAWIEŃSTW. Spróbuj – jeśli potrafisz – nauczyć się ich na pamięć.

• Wykonaj ćwiczenie na stronie 58 – zgodnie z podanym tam poleceniem.

2021-01-20 15:06