Kl.6 – Kat. nr 47 – NAJNOWSZA HISTORIA KOŚCIOŁA W POLSCE

Katechizm – s.163

Ćwiczenia – s.58

1. To, co dla twoich dziadków i rodziców jest częścią ich życia – dla ciebie i ludzi młodych jest już miej lub bardziej odległą historią. Wiesz zapewne, że XX wiek był czasem szczególnym i bardzo bolesnym dla ludzkości oraz dla Kościoła. Szczególnie mocno tego tragizmu doświadczyli właśnie Polacy.

To właśnie przez polskie ziemie przemieszczały się wrogie armie podczas pierwszej i drugiej wojny światowej - tak wiele pozostawiając po sobie zniszczeń i bolesnych wspomnień. To właśnie Polska i polskie ziemie najbardziej ucierpiały na skutek wojen.

Wiek XX – to również czasy wielkich totalitaryzmów: bolszewizmu - marksizmu, komunizmu i hitleryzmu. Każdy z nich w swej istocie był wrogi człowiekowi, ale i wartościom religijnym, wrogi Kościołowi i ludziom wierzącym. Wiele tysięcy ludzi ginęło tylko dlatego, że byli Polakami lub dlatego, że byli ludźmi wierzącymi. Nie wolno o tym zapominać!!!

• Jak to wyglądało w „pigułce” – doczytaj sobie z katechizmu: str.163-164.

Zwróć uwagę na to, w jaki sposób ówczesna władza ludowa w Polsce szykanowała Kościół, ludzi wierzących i duchowieństwo. Trochę spraw jest ci zapewne znanych, bo te kwestie pojawiały się podczas naszych adwentowych spotkań na Roratach, których główną postacią był Sługa Boży: Kardynał Stefan Wyszyński.

• Przypomnij sobie, która data miała być dniem beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego? (dziś już wiemy, że do tej beatyfikacji z powodu pandemii na świecie – na razie nie dojdzie, bo termin został odłożony na bezpieczniejsze czasy)
  • Co stało się z religią?
  • W jaki sposób władza komunistyczna walczyła z seminariami i klerykami?
  • W jaki sposób władza komunistyczna chciała ingerować w sprawy Kościoła w Polsce?
  • Z jaką wielką postacią wiąże się przełom w życiu Kościoła i całego polskiego narodu?
  • Co wydarzyło się po 1978 roku w Polsce?
  • Jakie bolesne doświadczenia dotykały ludzi wierzących oraz patriotów szczególnie w latach 1980-1989?
  • Jaki kapłan był wówczas szczególnie szykanowany i ostatecznie bestialsko zamordowany?

Dla podsumowania tych rozważań – wykonaj zadania nr 1 i 2 w zeszycie ćwiczeń!

2. Odczytaj fragment z Listu do Rzymian, który znajduje się w katechizmie na s.165

Jak te biblijne słowa można odnieść do sytuacji w polskim społeczeństwie i polskim Kościele XX wieku?

Wniosek z tych słów Apostoła pomoże ci też wysnuć tekst ZAPAMIĘTAJ (katechizm – s.166)

3. Opatrznościowym wydarzeniem nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale i dla całej Europy tamtych czasów był wybór kardynała Karola Wojtyły na Papieża. To zwłaszcza dzięki niemu Europa odzyskała chrześcijański blask i w Polsce nie polała się krew. Papież Jan Paweł II był kimś, kto poruszył serca Polaków do walki o niepodległość i przywrócił w ludziach nadzieję i godność.

Wysłucha uważnie wybarnych słów, które wygłosił św. Jan Paweł II - do Polaków i wszystkich wierzących:

film do obejrzenia

Odczytaj zapisane w katechizmie na s.165 słowa, które wypowiedział Jan Paweł II w Warszawie na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 roku – na rozpoczęcie swej pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny.

Tutaj możesz te słowa Papieża obejrzeć i wysłuchać w oryginale

Które z tych słów – twoim zdaniem – są najbardziej istotne i kluczowe? Wpisz je jako swoją notatkę z tej katechezy (na str.60 w ćwiczeniach) oraz wykonaj zad.3 (s.59)

Na zakończenie – pomódl się za Ojczyznę w tym bardzo ważnym dla niej miesiącu: maju 2020 roku. Zapamiętaj! Odpowiedzialność za Ojczyznę to także troska o nią, a więc: modlitwa, dawanie pięknego świadectwa życia, troska o dobre imię Polski i Polaków w świecie, znajomość historii i kultywowanie tradycji, a także udział w wyborach, jeśli prawo na to pozwala (od 18 roku życia).

2021-01-20 13:34