Kl.6 – Kat. nr 47 – NAJNOWSZA HISTORIA KOŚCIOŁA W POLSCE
Katechizm – s.163
Ćwiczenia – s.58
1. To, co dla twoich dziadków i rodziców jest częścią ich życia – dla ciebie i ludzi młodych jest już miej lub bardziej odległą historią. Wiesz zapewne, że XX wiek był czasem szczególnym i bardzo bolesnym dla ludzkości oraz dla Kościoła. Szczególnie mocno tego tragizmu doświadczyli właśnie Polacy.
To właśnie przez polskie ziemie przemieszczały się wrogie armie podczas pierwszej i drugiej wojny światowej - tak wiele pozostawiając po sobie zniszczeń i bolesnych wspomnień. To właśnie Polska i polskie ziemie najbardziej ucierpiały na skutek wojen.
Wiek XX – to również czasy wielkich totalitaryzmów: bolszewizmu - marksizmu, komunizmu i hitleryzmu. Każdy z nich w swej istocie był wrogi człowiekowi, ale i wartościom religijnym, wrogi Kościołowi i ludziom wierzącym. Wiele tysięcy ludzi ginęło tylko dlatego, że byli Polakami lub dlatego, że byli ludźmi wierzącymi. Nie wolno o tym zapominać!!!
- Jak to wyglądało w „pigułce” – doczytaj sobie z katechizmu: str.163-164.
Zwróć uwagę na to, w jaki sposób ówczesna władza ludowa w Polsce szykanowała Kościół, ludzi wierzących i duchowieństwo. Trochę spraw jest ci zapewne znanych, bo te kwestie pojawiały się podczas naszych adwentowych spotkań na Roratach, których główną postacią był Sługa Boży: Kardynał Stefan Wyszyński.
- Przypomnij sobie, która data miała być dniem beatyfikacji Kardynała Wyszyńskiego? (dziś już wiemy, że do tej beatyfikacji z powodu pandemii na świecie – na razie nie dojdzie, bo termin został odłożony na bezpieczniejsze czasy)
- Co stało się z religią?
- W jaki sposób władza komunistyczna walczyła z seminariami i klerykami?
- W jaki sposób władza komunistyczna chciała ingerować w sprawy Kościoła w Polsce?
- Z jaką wielką postacią wiąże się przełom w życiu Kościoła i całego polskiego narodu?
- Co wydarzyło się po 1978 roku w Polsce?
- Jakie bolesne doświadczenia dotykały ludzi wierzących oraz patriotów szczególnie w latach 1980-1989?
- Jaki kapłan był wówczas szczególnie szykanowany i ostatecznie bestialsko zamordowany?
Dla podsumowania tych rozważań – wykonaj zadania nr 1 i 2 w zeszycie ćwiczeń!
2. Odczytaj fragment z Listu do Rzymian, który znajduje się w katechizmie na s.165
Jak te biblijne słowa można odnieść do sytuacji w polskim społeczeństwie i polskim Kościele XX wieku?
Wniosek z tych słów Apostoła pomoże ci też wysnuć tekst ZAPAMIĘTAJ (katechizm – s.166)
3. Opatrznościowym wydarzeniem nie tylko dla Kościoła w Polsce, ale i dla całej Europy tamtych czasów był wybór kardynała Karola Wojtyły na Papieża. To zwłaszcza dzięki niemu Europa odzyskała chrześcijański blask i w Polsce nie polała się krew. Papież Jan Paweł II był kimś, kto poruszył serca Polaków do walki o niepodległość i przywrócił w ludziach nadzieję i godność.
Wysłucha uważnie wybarnych słów, które wygłosił św. Jan Paweł II - do Polaków i wszystkich wierzących:
film do obejrzenia
Odczytaj zapisane w katechizmie na s.165 słowa, które wypowiedział Jan Paweł II w Warszawie na Placu Zwycięstwa 2 czerwca 1979 roku – na rozpoczęcie swej pierwszej papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny.
Tutaj możesz te słowa Papieża obejrzeć i wysłuchać w oryginale
Które z tych słów – twoim zdaniem – są najbardziej istotne i kluczowe? Wpisz je jako swoją notatkę z tej katechezy (na str.60 w ćwiczeniach) oraz wykonaj zad.3 (s.59)
Na zakończenie – pomódl się za Ojczyznę w tym bardzo ważnym dla niej miesiącu: maju 2020 roku. Zapamiętaj! Odpowiedzialność za Ojczyznę to także troska o nią, a więc: modlitwa, dawanie pięknego świadectwa życia, troska o dobre imię Polski i Polaków w świecie, znajomość historii i kultywowanie tradycji, a także udział w wyborach, jeśli prawo na to pozwala (od 18 roku życia).