Kat. nr 48 – PIELĘGNUJĄC TRADYCJE ŚWIADCZĘ O SWOJEJ WIERZE
Katechizm – str.167
Ćwiczenia – str.60
Dotychczas przyglądaliśmy się historii Kościoła powszechnego i historii naszej Ojczyzny i Kościoła, zarówno tej odległej historii, jak i tej bliskiej (XX wieku). Zwróciliśmy uwagę na początki wiary, jej przekazywanie oraz na ludzi, którzy przekazywali wiarę, byli jej świadkami. Niejednokrotnie przekazywanie wiary było okupione cierpieniem, prześladowaniami a nawet śmiercią. Skuteczność i wytrwałość sprawiły, że my – żyjący już w XXI wieku – możemy w tej wierze żyć i z Bogiem wiązać swoją codzienność.
- Przypomnij sobie – w jaki sposób wiara dotarła do Polski?
- Którzy świadkowie wiary najwięcej przyczynili się do tego, że żyjemy dziś w chrześcijańskim państwie?
- Zapytaj rodziców, dlaczego wierzą i jak ich wiara się rozwijała!
- Zastanów się nad swoim życiem jako wierzącego i pomyśl – co zrobiłeś z darem wiary otrzymanym na chrzcie świętym?
- Jakie czynności Kościoła sprawiają, że możemy naszą wiarę pogłębiać i nią żyć na co dzień?
- Jak się nazywają te święte czynności Kościoła, które ustanowił Pan Jezus i przekazał je Kościołowi?
Przeczytaj teraz uważnie opowiadanie ze strony 167.
- Gdzie dzieje się ta historia?
- Jakiś świąt dotyczy?
- W jaki sposób Ernest z żoną świadczyli o swojej wierze?
Pewnie zauważyłeś, że w polskiej kulturze i tradycji zachowało się bardzo dużo zwyczajów powiązanych z różnymi okolicznościami życia, z obchodzeniem świąt. Najwięcej tych tradycji związanych jest z okresem Bożego Narodzenia oraz Okresem Wielkanocnym. Czy potrafisz wymienić choć trochę takich zwyczajów i tradycji? Wszystkie one zrodziły się z tradycji chrześcijańskiej i mają swoje korzenie w wierze chrześcijańskiej, którą nam przekazywali świadkowie. To wydaje się takie naturalne. Nasi przodkowie w sposób naturalny łączyli życie i codzienne obowiązki z praktykowaniem wiary – to było dla nich czymś naturalnym i oczywistym.
- Przypomnij sobie, gdzie w kościele w Paszynie można odnaleźć obrazy i rzeźby ukazujące liczne zwyczaje, tradycje i obrzędy? (postaraj się dotrzeć do kościoła i zrobić zdjęcia potwierdzające twoje poszukiwania a następnie wyślij te fotki na e-mail parafii Paszyn)
Współczesny świat próbuje nam wmówić, że trzeba oderwać wiarę od życia codziennego. Niejednokrotnie usiłuje się wmówić nam, że to, co wynika z wiary, jest zacofaniem. Nie dajmy się oszukać! Prawdziwe i piękne życie właśnie opiera się na wierze i wartościach chrześcijańskich, gdyż tylko takie wartości chronią człowieka i jego godność.
Na początku zapytałem cię o „święte czynności, które ustanowił Pan Jezus i przekazał je Kościołowi”… Mam nadzieję, że dałeś poprawną odpowiedź: są to SAKRAMENTY.
Dzisiaj powiemy sobie o innych, świętych czynnościach, które mocno wrosły w życie ludzi wierzących, które choć przypominają sakramenty to nimi nie są. Te czynności mają swoją nazwę: SAKRAMENTALIA. Są to poświęcenia i błogosławieństwa różnych osób, rzeczy lub miejsc związanych z naszym życiem wiary i codziennymi sprawami, które poprzez modlitwę Kościoła, błogosławieństwo i poświęcenie pragniemy jeszcze mocniej związać z Bogiem i oddać pod Jego opiekę.
Niektóre z nich są związane z obchodami roku liturgicznego (zobacz w katechizmie na str.169), inne zaś – z codziennym życiem.
- Przypomnij sobie – czy lub kiedy ostatnio spotkałeś się z tym, że ksiądz coś poświęcał lub błogosławił?
Wykonując zad.1 z ćwiczeń na s.60 – zwróć uwagę, jak mocno są one związane z wydarzeniami z życia Pana Jezusa oraz z codziennym życiem ludzi.
- Sięgając do podręcznika (str.168) i tego, co już się dowiedziałeś – uzupełnij zdanie w zad.2 – czyli wyjaśnij czym są SAKRAMENTALIA. Naucz się tego, aby móc to innym wyjaśnić i opowiedzieć własnymi słowami.
- Zapoznaj się z nauczaniem św. Jana Pawła II na temat tradycji – cytat w katechizmie na str.168, a następnie odczytaj zaszyfrowane hasło w zad.2 (str.61). To hasło odkrywa istotę życia człowieka i wyjaśnia, dlaczego ludzie wierzący tak chętnie proszą, aby ksiądz ich samych lub przedmioty związane z ich życiem poświęcił i objął Bożym błogosławieństwem. Również bardzo uważnie przeczytaj podsumowanie w sekcji ZAPAMIĘTAJ (w katechizmie).
Zadanie pisemne – na osobnej kartce!
Powiąż różne tradycje z wydarzeniami z życia Pana Jezusa i obchodami świąt kościelnych. Dopasuj je do poszczególnych 4 pór roku. Dla ułatwienia – podam ci nazwy niektórych świąt kościelnych, podczas których dokonują się poświęcenia i błogosławieństwa oraz daty i imiona świętych, z którymi są takie poświęcenia i błogosławieństwa związane. Możesz o pomoc poprosić kogoś ze starszych, ale spróbuj zadanie wykonać samodzielnie. Obok nazwy – opisz, jaki zwyczaj lub zwyczaje związane są z danym obchodem świątecznym oraz co wówczas świecimy lub błogosławimy.
Obchody liturgiczne – Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie (6 stycznia), Środa Popielcowa, Wielki Post, Wielki Tydzień, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Zesłanie Ducha Świętego
Wspomnienia liturgiczne związane z Maryją – 2 luty (M.B. Gromniczna), 15 sierpień (Wniebowzięcie NMP), 8 września (Narodzenia NMP), maj, październik
Błogosławieństwa związane z kultem świętych – św. Błażej, św. Agata, św. Krzysztof, Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny, św. Mikołaj
Jeśli potrafisz dodać jeszcze inne religijne tradycje związane z obchodami świątecznymi, pielęgnowane w twojej rodzinie – możesz poszerzyć tę listę!