Katecheza 30 – Temat: Pierwsza wspólnota chrześcijańska

Bycie w grupie czy wspólnocie ma dla ludzi ogromne znaczenie. Człowiek nie jest przecież samotną wyspą i potrzebuje innych osób. Dzięki temu mamy poczucie bezpieczeństwa i potrzebne wsparcie w trudnościach życia. Człowiek potrzebuje też przyjaźni, aby się rozwijać. Jeżeli w codziennym życiu potrzebujemy tak wiele wsparcia, to trzeba powiedzieć, że w podobny sposób potrzebujemy wspólnoty, która będzie nam towarzyszyć w drodze wiary.

Dzisiaj właśnie będziemy o tym mówić i zastanowimy się, czy rzeczywiście mamy rację. W tym celu sięgniemy do samych początków Kościoła, do pierwotnej wspólnoty chrześcijańskiej.

Przeczytaj uważnie tekst zamieszczony w podręczniku na str. 100 – 101 i odpowiedz na pytanie: Jakie cechy posiadała pierwsza wspólnota chrześcijańska?

Odpowiedź zapisz w zeszycie.

Pierwsi chrześcijanie żyją wspólnie skupieni wobec prawdy o Chrystusie. Odważnie głoszą Ewangelię oraz dokonują licznych cudów i znaków. Sprzedają swoje majątki i rozdają pieniądze potrzebującym. Cechą charakterystyczną tej wspólnoty była również atmosfera radości, wzajemnego poświęcenia i chwalenia Boga. Wierzący uczestniczyli we wspólnych modlitwach w świątyni i w Eucharystii. Autor Dziejów Apostolskich podsumowuje ich życie tymi słowami: „Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących”.

Również my powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby nasze wspólnoty, nasze parafie były takie jak pierwsza wspólnota chrześcijańska. Pamiętaj więc o tym, aby aktywnie uczestniczyć w życiu swojej parafii przez słuchanie Słowa Bożego, udział w Eucharystii, modlitwę oraz troskę o potrzebujących. Ważna jest także przynależność do grup, które działają w parafii.

Polecam do obejrzenia film Dzieje Apostolskie cz. 1 –

2021-01-20 14:33