Katecheza – Temat: Wakacje z Bogiem

Święty Jan Paweł II podczas przemówienia w Castel Gandolfo, 20 lipca 1997 roku, powiedział: „W ciągu lata, w chwilach odpoczynku fizycznego i odprężenia wewnętrznego, mamy możliwość poświęcenia większej uwagi także naszym potrzebom duchowym. Chciałbym dzisiaj szczególnie podkreślić wagę słuchania słowa Bożego. Słowo to, otwierając przed nami horyzonty Bożej miłości, z pewnością wzbogaci czas wakacji o wymiar duchowy, co w konsekwencji pomoże nam przeżywać codzienność w nowym duchu. Pismo Święte jest bowiem <<źródłem czystym i stałym życia duchowego>> oraz <<najwyższym prawidłem wiary>>. Jest jak orzeźwiająca woda i jak pożywienie, którym karmi się człowiek wierzący.

Dlatego zachęcam wszystkich do jak najbliższych i najczęstszych kontaktów ze słowem Bożym, do otwarcia się na jego działanie, na jego uzdrawiającą i stwórczą moc. Być może gwałtowny rytm życia jest dla wielu przeszkodą w takim obcowaniu z Biblią, jak tego by pragnęli. Dlaczego zatem nie skorzystać z wakacji i nie zabrać tej księgi ze sobą, aby zagłębić się w jej nieśmiertelne stronice?”.

Odpoczynek jest potrzebny każdemu człowiekowi do tego, aby mógł się dalej rozwijać. Odpoczywać nie oznacza jednak odrzucić tego, co może z wielkim trudem i mozołem kształtowaliśmy w sobie przez cały rok. W kształtowaniu siebie pomagała ci katecheza. Uczestnicząc w niej, zdobywałeś wiedzę religijną, rozwijałeś swoją wiarę i formowałeś w sobie prawdziwie chrześcijańska postawę. Można powiedzieć, że postąpiłeś do przodu – jeszcze bardziej zbliżyłeś się do Chrystusa, zrozumiałeś, że jesteś członkiem Jego Kościoła. Takich owoców uczeń Jezusa nie może zaprzepaścić w czasie wakacji. Czas wolny nigdy nie zwalnia od bycia chrześcijaninem, od wierności swemu Panu. Autentyczny chrześcijanin na wakacyjnych szlakach podąża za Tym, o którym wie, że zawsze wiedzie go po właściwych ścieżkach.

Wszyscy wiemy, że WAKACJE:

• to wolne od zajęć szkolnych,
  • to więcej czasu do naszej dyspozycji,
  • to okazja do zobaczenia różnych ciekawych miejsc
    i przeżycia niezapomnianych przygód,

ale WAKACJE to przede wszystkim dar,
ofiarowany nam przez dobrego Boga,
byśmy dzięki niemu stali się lepsi.

2021-01-22 14:10