Katecheza 29 – Temat: „Nie pożądaj żony bliźniego swego”

Dla właściwego rozumienia IX przykazania Bożego istotna jest prawda, że pożądanie jest konsekwencją grzechu i choć samo w sobie nie jest grzechem, to wywołuje nieporządek, który skłania człowieka do popełnienia grzechów. Dla człowieka niebezpieczne jest lekceważenie budzącego się w nim pożądania, gdyż kryje się za nim pragnienie zdobycia na własność drugiej osoby.

Przeczytaj tekst Przestroga przed pożądliwością podręcznik str. 94 i odpowiedz na pytanie: Przed jaką pożądliwością ostrzega nas Pismo Święte i IX przykazanie Boże?

Odpowiedź zapisz w zeszycie.

Przykazanie o którym dziś mówimy, nie odnosi się tylko do męża i żony, ale do wszystkich kobiet, mężczyzn w różnym wieku. Także do was. Czymś naturalnym jest to, że dziewczęta podobają się chłopcom i odwrotnie, że czasami się w sobie zakochują. Problem pojawia się wówczas, gdy ciało zaczyna dominować w patrzeniu na drugą osobę. W dzisiejszym świecie jest wiele pokus, które stanowią zagrożenie dla ludzkiej seksualności i rodziny. Szczególnie narażona na te pokusy jest współczesna młodzież.

Pamiętaj, że seksualność to piękny dar od Pana Boga. Ale źle przeżywany, może stać się przyczyną poważnych problemów. Dlatego dbaj o czystość serca, myśli i pragnień. Roztropnie korzystaj z Internetu i innych mediów. Czuwaj nad swoją wyobraźnią. Dbaj o godność własnego ciała i innych ludzi. W swojej codziennej modlitwie proś dla siebie o łaskę czystości.

To wszystko pomoże ci kiedyś założyć szczęśliwą rodzinę.

2021-01-20 15:17