PROGRAM PIELGRZYMKI
Austria, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy
pielgrzymka-fatima 
1 - 14 sierpień 2015 r.
 
1 dzień
Sobota 1.08.2015:
Wyjazd z Paszyna po Mszy św. o godz. 3.00. Przejazd tranzytowy przez Czechy lub Słowację do Austrii:
- Loosdorf: Krótka wizyta w sanktuarium w Loosdorf, związanym z działalnościa św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki zakonu Urszulanek.
- Salzburg: Spacer po starówce Salzburga (Park Mirabell, Plac Makarta, Dom Mozarta, Plac Rezydencjonalny, Katedra).
Ciepła kolacja i nocleg na terenie Salzburga.
 
2 dzień
Niedziela 2.08.2015:
Wczesne śniadanie. Przejazd na teren Szwajcarii do Einsiedeln:
- Einsiedeln: sławne sanktuarium maryjne powstałe w miejscu pustelni mnicha Meinardi.
Msza św. Przejazd malowniczą trasą przez środkową i zachodnią Szwajcarię do Francji. Ciepła kolacja w restauracji samoobsługowej na terenie Francji. Nocleg.
 
3 dzień
Poniedziałek 3.08.2015:
Śniadanie. Przejazd do Ars – Sur-Formans:
- Ars: miejsce działalności duszpasterskiej i śmierci „Świętego Proboszcza Jana Marii Vianneya”, zwiedzenie starej bazyliki – miejsca spoczynku Świętego, domu św. Jana Vianneya.
Msza św. Przejazd w rejon Bordeaux. Ciepła kolacja w restauracji samoobsługowej i nocleg.
 
4 dzień
Wtorek 4.08.2015:
Śniadanie. Przejazd przez krainę Baskonii na teren Północnej Hiszpanii i dalej do malowniczej górskiej krainy Picos de Europa:
- Covadonga: symboliczne miejsce dla chrześcijan, jako jedyne nigdy nie dostało się w ręce Arabów, to stąd rozpoczął się proces rekonkisty. Bohaterem tych wydarzeń był wizygocki rycerz Pelagiusz. W tutejszej grocie znajduje się figura Madonny – zbawicielki Hiszpanii.
Msza św. Przejazd do hotelu w okolice Oviedo. Ciepła kolacja i nocleg.
 
5 dzień
Środa 5.08.2015:
Śniadanie. Przejazd wzdłuż pielgrzymiego szlaku św. Jakuba do malowniczej „zielonej” Galicji.
- Santiago de Compostela: stolica Galicji, przepiękne historyczne miasto pod patronatem UNESCO, miejsce grobu św. Jakuba Apostoła – patrona jednego z najstarszych szlaków pielgrzymkowych Europy.
Msza św. Przejazd do hotelu, ciepła kolacja i nocleg.
 
6 dzień
Czwartek 6.08.2015:
Śniadanie. Przejazd do Pontevedry.
- Pontevedra: nawiedzenie Klasztoru św. Doroty – miejsca pobytu św. Łucji Dos Santos w latach 1925-26 i miejscu jej objawień.
Msza św. Wjazd na teren Portugalii i przejazd do Fatimy, po drodze:
- Porto: historyczna stolica Portugalii, jej symbolem jest doskonałe wino oraz liczne wspaniałe mosty (rejs stateczkiem spacerowym po rzece Douro).
W godzinach wieczornych przyjazd do Fatimy, zakwaterowanie w hotelu, ciepła kolacja. Możliwość uczestnictwa w codziennej wieczornej procesji z lampionami, poprzedzonej zmawianiem Różańca Świętego. Nocleg.
 
7 dzień
Piątek 7.08.2015:
Śniadanie. Msza św. Przejazd do Lizbony i okolic, zwiedzanie:
- Belem: dzielnica królewska przy ujściu rzeki Tag, zobaczenie Wieży Belem, Pomnika Odkrywców oraz kościoła klasztornego Hieronimitów – perły architektury manuelińskiej.
- Alfama: średniowieczna dzielnica miasta o zachowanym arabskim charakterze, zwiedzanie warownej Katedry oraz kościoła św. Antoniego.
- Plac Comercio oraz Dolne Miasto: część miasta całkowicie zniszczona w czasie tragicznego trzęsienia ziemi w 1755 r. oraz pieczołowicie odbudowana w klasycystycznym stylu podczas odbudowy miasta prowadzonej przez ministra królewskiego markiza Poobala.
- Most 25 Kwietnia: słynny most nad Tagiem przypominający sławny kalifornijski Golden Bridge, nad mostem góruje potężna figura Chrystusa Króla.
W drodze powrotnej krótka wizyta w Obidos:
- Obidos: otoczona murami obronnymi historyczna rezydencja portugalskich monarchiń, jedno z najbardziej malowniczych miasteczek w Portugalii, pachnące wspaniałymi kwiatami oraz… likierem wiśniowym serwowanym w kieliszkach z przepysznej czekolady.
W godzinach wieczornych powrót do Fatimy, ciepła kolacja. Udział w wieczornej modlitwie różańcowej i procesji. Nocleg.
 
8 dzień
Sobota 8.08.2015:
Śniadanie. Msza św. Do południa zwiedzanie Fatimy:
- Plac Sanktuarium w miejscu dawnej Cova da Ilra, zwiedzanie Kaplicy Objawień, Bazyliki MB Różańcowej, nowoczesnego Kościoła Trójcy Świętej.
- Zwiedzanie bardzo ciekawej wystawy „Światło i Pokój”, dotyczącej historii sanktuarium i znaczenia objawień fatimskich. Poważna cześć wystawy stanowią dary przekazane sanktuarium przez licznych pielgrzymów w tym papieży pielgrzymujących do Fatimy.
- Zakupy dewocjonaliów w potężnym centrum zakupowym oraz degustacja wina porto z możliwością zakupów.
Po południu czas na prywatną modlitwę
 
9 dzień
Niedziela 9.08.2015:
Śniadanie. Msza św. Do południa: udział w Drodze Krzyżowej oraz zwiedzanie domów Łucji dos Santos i rodziny Marto w wioseczce Alljustrell. W godzinach południowych powrót do Fatimy. Do wieczora czas na uczestnictwo w programie religijnym. Wieczorem: ciepła kolacja w restauracji na terenie Fatimy. Po kolacji i wieczornym programie religijnym, wyjazd w nocną podróż do Lourdes.
 
10 dzień
Poniedziałek 10.08.2015:
We wczesnych godzinach popołudniowych przyjazd do Lourdes. Zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek. Msza św. Ciepła kolacja i nocleg.
 
11 dzień
Wtorek 11.08.2015:
Śniadanie. Msza św. Całodzienny pobyt w Lourdes:
- Zwiedzanie sanktuarium: nawiedzenie Bazyliki Różańca Świętego, Bazyliki Niepokalanego Poczęcia, Krypty i Groty Objawień.
- Szlak Bernadety Soubirous: La Cachot, Młyn Boly.
Po południu czas wolny na prywatną modlitwę, kąpiel w wodzie ze źródła. Wieczorem modlitwa różańcowa i procesja z lampionami. Ciepła kolacja i nocleg.
 
12 dzień
Środa 12.08.2015:
Wczesna Msza św. Śniadanie. Przejazd poprzez malownicze tereny Masywu Centralnego do Le Puy en Velay.
- Le Puy en Velay: jeden z najstarszych ośrodków pątniczych we Francji, tutaj od wieków rozpoczynała się tzw. „francuska trasa do Santiago de Compostela”. W niesamowitej scenerii wulkanicznych stożków. Usytuowane są tutaj wspaniałe kościoły i pomniki m.in. zwieńczające szczyty wulkanicznych stożków: Kaplica św. Michała i Figura Matki Bożej- patronki Francji.
Dalszy przejazd w kierunku Lyon, ciepła kolacja w restauracji samoobsługowej, nocleg.
 
13 dzień
Czwartek 13.08.2015:
Śniadanie. Wyjazd bardzo malowniczą alpejską trasą autostradową poprzez Tunel Frejus do Włoch. W godzinach przedpołudniowych przyjazd do Turynu, zwiedzanie:
- Porta Palatina: monumentalna antyczna brama miejska.
- Katedra św. Jana Chrzciciela: w przyłączonej do niej części Pałacu Królewskiego znajduje się kaplica kryjąca od wieków jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa – Całun Turyński (zobaczymy go o ile będzie taka możliwość)
- Piazza san Carlo: często uważany za ‘najpiekniejszy we Włoszech” plac miejski zwany też „Salonem Turynu”.
- Mole Antonelliana: dziwaczna konstrukcja z 167 m wieżą stanowi symbol tego piemonckiego miasta.
- Sanktuarium Batki Bożej Wspomożycielki w dzielnicy Valdocco: powstał w miejscu szopy Pinardi, w której w połowie XIX w św. Jan Bosco założył zalążek ruchu salezjańskiego.
Msza św. Ciepła kolacja i nocleg w hotelu na terenie Lombardii.
 
14 dzień
Piątek 14.08.2015:
Śniadanie. Przejazd malowniczą autostradą przez Alpy do Austrii i dalej poprzez Austrię oraz Czechy lub Słowacje do Polski. Powrót do Paszyna w godzinach nocnych.