Skończył się czas dyspensy od udziału w niedzielnej Mszy świętej.
Pozostaje bezwzględny obowiązek zasłaniania nosa i ust podczas przebywania wewnątrz kościoła i zachowania dystansu 2m między osobami oraz troska o dezynfekcję rąk przy wchodzeniu do kościoła i przed przystąpieniem do konfesjonału, aby nie było ryzyka zakażenia! Spowiadamy się również mając zasłonięty nos i usta!

Każda osoba, która do 20.09.2020 założyła swoje konto, ma już je aktywne. Wystarczy się zalogować wpisując swój login i hasło. Korzystanie z kamerki nie wymaga rejestracji!

KAMERKA INTERNETOWA

Aktualnie nasza kamera on-line z kościoła działa poprawnie. Na płynność i jakość przesyłu danych nie mamy wpływu!

Wegry baner

WĘGRY: „Budapeszt i Zakole Dunaju”

21-22.05.2016 r.

1 dzień (21.05.2016 r.):
Msza św. o godz. 4.30 i wyjazd z Paszyna około godz. 5.00. Przejazd tranzytem przez Słowację na Węgry. W godzinach przedpołudniowych przyjazd do Esztergom i zwiedzanie:

Esztergom : jedno z najstarszych miast węgierskich, a zarazem siedziba książeco-królewska oraz bardzo ważny ośrodek władzy kościelnej. To tutaj przyszedł na świat książe Vajk, późniejszy św. Stefan – pierwszy król oraz patron Wegier. Tutaj też spoczywa legendarny prymas Wegier kardynał Jozsef Mindeszentyi, którego miejsce spoczynku odwiedził w czasie swojej pielgrzymki na Węgry Jan Paweł II.
• Zwiedzanie potężnej klasycystycznej bazyliki, największego kościoła Wegier oraz miejsca spoczynku kardynała Jozsefa Mindeszentyi.
• Spacer po wzgórzu zamkowym z piękna panoramą doliny Dunaju oraz tzw. Wodnego Miasta.

Następnie przejazd malowniczą trasa wzdłuż doliny Dunaju, po drodze:
• Wyszegrad: podziwianie widoku Zakola Dunaju ze wzgórza zamkowego.
• Szentendre: przepiękne naddunajskie miasteczko, centrum świata artystycznego. Krótki spacer po mieście z nawiedzeniem m.in. katolickiego kościoła św. Piotra i Pawła, przed którym znajduje się pomnik Św. Jana Pawła II oraz zwiedzanie bardzo ciekawego Muzeum Marcepana z możliwością zakupu słodkich pamiątek.

W godzinach popołudniowych przyjazd do Budapesztu, zwiedzanie:
• Aquincum: zobaczenie z zewnątrz ruin antycznego miasta rzymskiego
• Wyspa św. Małgorzaty: przejazd kolejką parkową z zobaczeniem najciekawszych zakątków malowniczej wyspy, uzdrowiska a zarazem ulubionego miejsca wypoczynku mieszkańców węgierskiej stolicy. W ramach przejazdu zobaczymy tez ruiny klasztoru dominikanek, w którym spędziła 20 lat swojego życia św. Małgorzata – patronka wyspy.
• Wieczorny rejs statkiem po Dunaju. Zakwaterowanie w hotelu, ciepła kolacja, nocleg.

2 dzień (22.05.2016 r.):
Śniadanie. Msza święta w polskim kościele na terenie Budapesztu. Dalsze zwiedzanie Budapesztu:
• Panorama miasta z Góry Gellerta
• Wzgórze Zamkowe Buda (Kościół Macieja, Kamienica Fortuna, Plac Trójcy Świętej, Baszta Rybacka, Teatr zamkowy, Pałac Królewski z Fontanną Macieja
• Autokarowo-piesze zwiedzanie miasta: (Nepstadion, Opera, Bazylika św. Stefana z relikwią „Uświęconej Prawicy św.Stefana”, Parlament, Most Łańcuchowy)
• Park Miejski: spacer po pięknym parku – terenie organizowanej w Budapeszcie Wystawy Światowej ku czci 1000 Lecia Węgier (Plac Bohaterów, Zamek Vajdahunyad, Kąpielisko Istwana Sechenyiego, Restauracja „Gundel”)

W godzinach popołudniowych wyjazd w drogę powrotną do kraju. Przyjazd do celu ok. godz. 23.00.

198389
1942