konferencja prasowa2016Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek 7 listopada 2016 r. w Muzeum Sztuki Ludowej im. Ks. Edwarda Nitki w Paszynie odbyła się konferencja prasowa dotycząca realizacji dwóch wcześniej opisywanych wniosków ministerialnych.

Wśród zaproszonych gości byli: p. Stanisław Kogut (Senator RP), p. Bernard Stawiarski (Wójt Gminy Chełmiec), p. Skrzypiec (Sołtys Paszyna), a także p. Renata Gryzło, która pomagała w realizacji wniosków, cały czas doglądała i pamiętała o terminach.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele sądeckich mediów.

Ks. Proboszcz na wstępie omówił całość przeprowadzonego przedsięwzięcia: cele, zakres prac, wnioski na przyszłość. Zaznaczył, że przyjęte wnioski w Ministerstwie, to zasługa p. Senatora Stanisława Koguta, który bardzo skutecznie wydeptywał ścieżki, sprawiając, że w ogóle zauważono Muzeum w Paszynie.

Uczestnicy mieli możliwość wysłuchać też ks. prałata Stanisława Janasa (byłego proboszcza w Paszynie oraz budowniczego i kustosza Muzeum) – jego wspomnień sprzed lat, a także wyjaśnienia, na czym polega tzw. „fenomen paszyński”.

Całość zamknął p. Robert Ślusarek (Dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu), wielki przyjaciel i mecenas Muzeum w Paszynie. Zwrócił on uwagę na specyfikę sztuki paszyńskiej, jej doniosłość i bogactwo artystyczne.

Po tych wystąpieniach była możliwość zadawania pytań oraz dopowiedzenia pewnych myśli…

2021-01-20 14:49