Żołnierze Wyklęci 2017W niedzielę 12 marca 2017 r. mieszkańcy Paszyna uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę podjęło przede wszystkim Pogórzańskie Koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Całość rozpoczęła się rano o godz. 9.00 apelem poległych pod pomnikiem na Jodłowej Górze. Później, około 10.15 grupa rekonstrukcyjna przedstawiła akcję odbicia zakładników z rąk KBW i UB oraz aresztowania księdza, który pomagał partyzantom.

Następnie o godz. 11.00 miała miejsce Msza św. za zmarłych żołnierzy I i II oddziału walczących w okolicach Jodłowej Góry, z udziałem przedstawicieli władz powiatowych, gminnych i sołeckich, a także prezesa Fundacji im. Ks. Gurgacza i pocztu sztandarowego Zespołu Szkół w Paszynie.

Po Mszy św. przeniesiono świętowanie do paszyńskiego Muzeum Sztuki Ludowej. Tam rozstrzygnięto konkurs patriotyczny dla dzieci i młodzieży, a także wysłuchano prelekcji połączonej z prezentacją na temat działalności największych grup antykomunistycznych po II wojnie światowej.

Zapraszamy do galerii zdjęć.