OswiecimCzestochowa 201729 marca 2017 r. młodzież z klasy 3 gimnazjum z katechetą i wychowawcą udała się w pielgrzymkę do dwóch bardzo istotnych miejsc na mapie Polski: Oświęcim-Brzezinka i Częstochowa. Celem pielgrzymki było przygotowanie się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

Dwa jakże różne miejsca, skrajnie różne emocje i uczucia wyzwalające, ale schodzące się w przeżyciach jednego i tego samego człowieka.

Oświęcim-Brzezinka: młodzi na własne oczy zobaczyli, do czego człowiek jest zdolny, jeśli wyrzuci Boga ze swojego życia, a bliźni stanie się dla niego przeszkodą do celu. Jak bardzo wtedy człowiek może się odczłowieczyć. Wstrząsający widok, jak nisko człowiek może upaść i jak wielkim może być bohaterem, będąc wyzuty ze wszystkiego. Najpierw trzeba być CZŁOWIEKIEM, a później dopiero Bożym człowiekiem. Gustaw Herling Grudziński pisząc o sowieckich łagrach (książka „Inny świat”) umieścił sentencję: „Ludzie ludziom zgotowali ten los”. To samo można powiedzieć o Auschwitz-Birkenau – hitlerowskim obozie zagłady na ziemiach polskich.

Częstochowa: tu z kolei, na Jasnej Górze, spotkaliśmy się z Matką. Z Tą, która prowadzi do Syna, która swoim życiem wskazuje na Syna. Która jako pierwsza przeszła drogę Syna i do tej drogi nas zachęca. Tutaj też spotkaliśmy naszego rekolekcjonistę wielkopostnego z 2016 roku, o. Włodzimierza Ogorzałka. O. Włodzimierz – jak zwykle pogodny – w sposób bardzo dostępny i przyjazny przedstawił młodzieży wymowę Cudownego Obrazu.

Sakrament Bierzmowania, utwierdzając w młodych dojrzałe chrześcijaństwo, najpierw ma im pomóc być dobrymi ludźmi, a dopiero później dobrymi chrześcijanami. M.in. o to modliliśmy się u stóp Czarnej Madonny, uczestnicząc w Apelu jasnogórskim.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Twoje IP: 3.227.247.17
2021-01-19 02:36